|
IFTA-nominated 'Second to None' |
|
The second inaugural awards which will take place on Saturday March 25th in Dingle, Co. Kerry have announced the line-up of nominees, which includes projects from Sixteen South, Cartoon Saloon, JAM Media and more.
The awards are sponsored by RTÉjr, the Irish Film Board and Philip Lee, and feature fourteen categories showcasing Irish animation. The full list of nominees are listed below.
Among them are Oscar-nominated ‘Song of the Sea’ (Tomm Moore) for Cartoon Saloon and the recently IFTA-nominated ‘Second to None’ from Vincent Gallagher.
Best Animated Preschool Series (up to 6 years)
- ‘Lily’s Driftwood Bay’, Sixteen South Production Team
- ‘Little Roy’, JAM Media Production team
- ‘Puffin Rock’, Maurice Joyce: Director
Kids Choice Award for Best Animated Series
- ‘Danger Mouse’, Peter Lewis
- ‘Roy’, JAM Media Production team
- ‘Wander over Yonder’, Peter Lewis: Producer, Gillian Comerford: Director, Pete Slattery: Animation Director
Best Animated Short Film
- ‘City of Roses’, Andrew Kavanagh: Director
- ‘Geist’, Alex Sherwood: Director, Ben Harper: Director, Sean Mullen: Director
- ‘Second to None’, Vincent Gallagher
Best Writer for Preschool Animation (up to 6 years)
- ‘Doc McStuffins: Welcome to McStuffinsville’, Chris Nee, Kent Redeker
- ‘Octonauts: The Great Swamp Search’, Stephanie Simpson
- ‘Puffin Rock: The First Snow’, Davey Moore, Sara Daddy
Best Writer for an Animated Series
- ‘Brain Freeze: (DNA): Is Every Human Being Unique?’, Colm Tobin & Aidan O’Donovan
- ‘Roy: Karma Chameleon’, Dave Rice
- ‘Roy: ROY 2.0’, Mark Hodkinson
Best VFX as part of Animated TV Series or Film
- ‘Brain Freeze’, Ian Benjamin Kenny
- ‘Go Jetters’, Rob Fletcher, Mario Bortas, Rodrigo Rocha
- ‘Wander Over Yonder’, Peter Lewis: Producer, Gillian Comerford: Director, Deirdre Behan: FX Lead
Best Animation for Apps and Gaming
- ‘Her Majesty’s SPIFFING’, Production Team, William Barr & Alan Martin
- ‘The Little Acre’, Pewter Games Production Team
- ‘Little Roy’s Wonder Doodler’, Niall Mooney: Director, Will Wivell: Animator
Best Design / Art Direction
- ‘Bernard Dunne’s Mythical Heroes’, Ian Benjamin Kenny
- ‘Octonauts’, Stephen O’Connor‘
- ‘Puffin Rock’, Lily Bernard, Stefano Scapolan
Best Director of an Animated TV Series
- ‘Danger Mouse’, Rob Cullen
- ‘Lily’s Driftwood Bay’, Tim Harper, Colin Williams
- ‘Little Roy’, Alan Shannon
Best Animation
- ‘Puffin Rock’, Animation Team
- ‘The Day Henry Met a Camera’, Gilly: Director, Susan Broe: Producer, Andrew Dawson: Animation Director
- ‘Two by Two – Oops! The Ark Has Gone’, Moetion Films Animation Team
Best Music/Sound Design
- ‘Brain Freeze’ – Stephen Kelly, Steve Lynch & Giles Packham
- ‘Danger Mouse’ – Dominic Lawrence: Supervising Sound Editor & Dubbing Mixer, Sol O’Carroll: Sound Editor, Andy Kirwan: Sound Editor
- ‘Go Jetters’ – Carl Cullen: Supervising Sound Editor & Dubbing Mixer, Edward Costello: Sound Editor
Best Irish Feature Film or Special
- ‘Song of the Sea’ – Tomm Moore
- ‘Two by Two – Oops! The Ark Has Gone’ – Moetion Films Team
- ‘Wander over Yonder: My Fair Hatey’ – Producer: Peter Lewis, Director: Gillian Comerford, Animation Director: Pete Slattery/Stephen McGann
Visit the Irish Animation Awards Online
|
|